Цікава стаття з lifehacker. Свого нічого не дописував, щоб не зіпсувати основної ідеї і настрою. Одразу, як висновок хочу додати, що ми самі в змозі формувати своє оточення та свої звички.
Починаємо працювати над цим.
Прийнято вважати, що звички з'являються від наших намірів, але насправді вони більшою мірою залежать не від того, що ми думаємо і хочемо, а від того, що нас оточує. Ми набагато більше залежимо від оточуючих обставин, ніж самі усвідомлюємо, і це можна використовувати, щоб створювати позитивні звички.
Одна з основних функцій розуму - визначати шаблони і використовувати їх для швидкого сортування інформації, яка надходить ззовні. Звідси і з'являються звички - ми автоматично робимо щось, не думаючи і не витрачаючи час і енергію.
Тобто, звички залежать від того, якого сорту інформація надходить до нас із зовнішнього світу. Вона стає шаблоном, звичкою, але варто змінити оточення, і звички змінюються слідом за ним.
Одне дослідження довело, що оточення значить для нас набагато більше, ніж власні наміри і мотивація. В експерименті брали участь дві групи студентів - одну
групу перевели в інший ВНЗ, тоді як контрольна група залишилася там же, де вчилася до цього.
Студенти, переведені в інший Університет, змінили багато звичок і відзначали, що їм досить легко надходити по-новому, тому що вони знаходяться в нових обставинах.
Результати цього дослідження підтверджують теорію контролю стимулів, або впливу стимулів на поведінку, коли оточення або якась його частина провокує людину на автоматичне вчинення якої-небудь дії.
Стимули - наше все. Техніки контролю стимулів успішно застосовуються в різних сферах, наприклад, для лікування безсоння. Люди, що страждають безсонням, отримують вказівку йти в спальню і лягати в ліжко, коли відчувають втому. Якщо після цього вони не можуть заснути, їм не можна залишатися в ліжку - треба піти в іншу кімнату і зайняти себе чимось. Коли вони відчують сонливість, знову йти в ліжко.
Через якийсь час ліжко починає асоціюватися у людини виключно зі сном, а не з якоюсь іншою активністю. Виробивши таку звичку, люди миттєво засипають у своєму ліжку, тому що тепер вона асоціюється у них зі сном.
Інший приклад всемогутніх стимулів - їжа. У книзі «Дурна обжерливість» («Mildness Eating») є факти, які доводять, як невеликі сигнали з навколишнього світу сильно впливають на нашу поведінку. Якщо ви берете велику ложку, ви їсте більше. Якщо ви їсте з великої тарілки, ви з'їсте більше. Якщо ви поставите недалеко від себе на столі вазу з цукерками, ви з'їсте в два рази більше. Ну, зі стимулами все зрозуміло, але чи можна використовувати їх, щоб виховати себе і побудувати собі хороші звички? Запросто.
Як оточенням змінити свою поведінку
Отже, оскільки оточення сильно впливає на нашу поведінку, ми можемо змінювати не себе, а оточення, і змінюватися автоматично разом з ним. Є кілька методів, які допоможуть виховати себе набагато простіше, і не перенапружувати свою силу волі.
1. Асоціації із завданнями
Якщо у вас проблема з концентрацією на роботі, це можна вирішити за допомогою тих же стимулів і звичок. Коли робота пов'язана з пошуком в інтернеті, наприклад, написання статей для сайтів, буває важко зосередитися на чомусь одному - мережа пропонує стільки цікавих статей і сайтів, що ти просто переходиш з однієї на іншу і ніяк не почнеш писати. Щоб зупинити це раз і назавжди, можна пов'язати певний вид діяльності з конкретною технікою. Наприклад:
Комп'ютер - глибоке занурення в роботу, лише написання статей
Планшет - читання
Ноут - несерйозне написання, наприклад, відповіді на e-mail або листування з друзями
Це допомагає зосередитися і працювати більш ефективно. Ніщо не відволікатиме вас, тому що ви знаєте, що якщо ви сіли за комп'ютер, треба тільки писати, і не буде ніяких e - mail або перескоків з сайту на сайт за цікавими статтями. І це може бути застосовано в будь-якій області.
Крім того, можна застосовувати асоціації з оточенням. Офіс- місце, де ви працюєте. Ви забираєте звідти все, що може вас відволікати, стираєте з комп'ютера всі іграшки, видаляєте з закладок всі розважальні сайти і т.д.
Асоціюйте кожну локацію з якоюсь активністю, тоді ніщо не буде вам заважати. «Прив'язувати» різні місця до активності дуже просто. Треба щось написати? Зайдіть в кафе поряд з будинком або в місцеву бібліотеку, і це місце почне асоціюватися у вас з написанням.
2. Позитивні і негативні звички
Замість того, щоб напружувати свою силу волі і придумувати мотивації, завжди шукайте більш простий спосіб виробити корисну звичку або відмовитися від шкідливої. Ви можете так утруднити собі виконання своєї негативної звички, що поступово вона сама собою відвалиться. Наприклад, якщо ви хочете поменше дивитися телевізор, вийміть батарейки з пульта і приберіть їх в ящик столу на кухні. Якщо хочете кинути курити, викиньте з дому всі сигарети, запальнички та попільнички. Що стосується позитивних звичок, можна створити собі стимули, щоб легше було їх виробляти. Наприклад, якщо ви хочете вранці побігати, з вечора зберіть всі речі для тренування і покладіть поруч з ліжком. Ви будете збирати їх ще ввечері, коли сила волі і мотивація на самому піку.
Інший приклад: якщо ви давно хотіли використовувати зубну нитку, то не ховайте її в ящику, а покладіть на видне місце, наприклад, поруч із зубною щіткою. І все в такому дусі.
Можна навести тисячі прикладів, але загальний зміст один: замість того, щоб намагатися силою змінити свої звички, дозвольте обставинам допомогти вам виробити хороші звички і відмовитися від поганих.
3. Використовуйте ланцюжок дій
Грунтуючись на реалізації намірів, легше створити позитивну звичку, якщо вона будується на базі чогось. Якщо сказати по-іншому , завдання А стає простіше виконувати регулярно, якщо вона постійно слід за завданням Б.
Приклад: ви закінчуєте роботу кожен день в 18:30 . Після цього ви кожен день прибираєте в квартирі. Оскільки подія Б (прибирання) постійно слід за подією А (закінчення робочого дня), в один і той же час, набагато простіше зробити з нього звичку. Спробуйте планувати завдання, як частини розкладу: по приходу додому з роботи, після обіду, після пробудження і т.д. Цей процес навіть більш ефективний, ніж просто мотивація. Вона сьогодні є, а завтра пропала, а звички стають залізними і залишаються.
4. Працюйте в системі
Майже ніщо не відбувається відразу, і успіх, найчастіше, просто результат позитивних звичок. Якщо ж у вас багато вибору, важко підтримувати послідовну поведінку, і для того щоб виключити вибір там, де він не потрібен, ви можете створити власну систему. Живучи в системі, вам не треба буде приймати ніяких рішень, тому що все вже встановлено і впорядковано. Виберіть побутові аспекти вашого життя і перетворюйте їх у систему, побудувавши її з тих звичок, які ви вважаєте корисними і потрібними, а всі негативні поступово відпадуть, оскільки їм просто не залишиться місця. Крім того, система корисна для продуктивності і планування. Одинична мета - доля невдах. Поставивши мету і домігшись її, людина втрачає орієнтир, тоді як упорядкована система продовжує вести його в потрібному напрямку. Живучи за своєю системою, ви не будете докладати особливих зусиль для того, щоб виконувати щоденні завдання, і вам не загрожує раптом втратити мотивацію через лінь.
Немає коментарів:
Дописати коментар