середа, 12 серпня 2015 р.

Практичні поради з фінансами в часі EVS

Дуже таке розширене питання. Але насправді і неймовірно потрібне в плані порад. Адже одна й та сама сума - може по різному сприйматися і по різному витрачатися. Ваші поради:  як жити в комфорті в часі EVS? На що витрачаєте гроші Ви? Як і де краще економити, а на чому економити не варто? Як у Вас проходили різні фінансові нюанси з організацією?


Жанна, 27 років, Warszawa - Polska
волонтер в Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, 
В мене був повний хаос с грошима.  Раджу планувати. Економити важко на чомусь. Можна звичайно економити на їжі, не їсти м’яса, солодкого, не пити алкоголю та ходити в дешевий магазин Biedronka.  Але краще планувати свої витрати, особливо, ті, що стосуються подорожей. Я купляла квитки на автобус Polski Bus заздалегідь і подорожувала по 5 злотих до Вроцлава та інших міст. Часто подорожувала зі своєю огранізацією на якісь івенти, воркшопи, тоді ні за що не платила. З радіст’ю їздила на EVS або інші семінари. Там про витрати можна було забути на тиждень.


Ольга, 23 роки, Wrocław – Polska, 
волонтер у Towarzystwo im. Edyty Stein
Управління кишеньковими витратами під час волонтаріату насправді мало чим відрізняється від звичайного планування бюджету. Звісно, все залежить від того наскільки багато Ви звикли витрачати у звичайному повсякденному житті. Оскільки до поїздки на проект я була ще студенткою, то мала кількарічний досвід економії на всьому, чому тільки можна і не можна. З власного досвіду у Польщі можу дати кілька порад.
Перший місяць ведіть облік, скільки і на що Ви витрачаєте кожного дня. Найкраще цю інформацію записувати й підраховувати, щоб в кінці місяця Ви могли знати середню суму витрат на день, на тиждень, на місяць, а також категорії видатків; а також суму остачі від плати на місяць. Таким чином, вже після першого ж місяця записів, Ви знатимете, скільки можна витрачати/відкладати на своє хобі чи на поїздки, крім базових щоденних потреб.
Серед варіантів економії маю такі:
  • замість публічного транспорту їздити на велосипеді або ходити пішки; 
  • продукти купувати у супермаркетах, які мають власне виробництво і, відповідно, дешевші ціни; 
  • рідше харчуватися ззовні та ходити по кафе/барах/ресторанах; 
  • йти в музеї/заклади у дні, коли є вільний вхід; 
  • відвідувати заходи, де вхід безкоштовний; 
  • купувати одяг за знижками та акціями тощо. 
Є безліч інших варіантів мінімізації витрачених коштів на буденні речі на зразок харчування. А от відкладені та зекономлені гроші можна використати для поїздок по країні (-ах) або в моєму випадку відвідин музичних фестивалів чи концертів. І навіть тут Ви теж можете зекономити, якщо купуватимете квитки наперед (це стосується, як поїздок, так і культурних заходів). Білети найкраще купувати у дешевих перевізників (так звані лоукости). Якщо Ви достатньо відважні, то можете подорожувати автостопом. Добре також мати зв’язки із іншими волонтерами EVS в інших містах, з якими Ви можете зустрічатися й запитатися порад. Раджу також стати членом спільноти каучсерферів та перевіряти опції доступних маршрутів на сайті https://www.blablacar.pl/
Це декілька пропозицій, як саме можна економити гроші під час волонтаріату EVS за кордоном й при цьому подорожувати та пізнавати світ.



Павло, 25 років, Rozkovce - Slovak Republic,
волонтер в People in need,
Волонтерам в Словаччині платять 255 євро на все про все. Платили 160 євро на їжу та 95 на особисті витрати.
Перший місяць пішло багато, тому що ціни відрізняються від українських і ти ще не знаєш де і що дешевше, як розподілити. Але ось за місяць і за два вже більш-менш орієнтуєшся в цінах і стає легше жити ))
Витрати в основному йшли на їжу. Перші місяці близько 150 євро, а наступні вже близько 100. Звичайна економія + трішки логіки. Багато витрачав на поїздки. Їздив в Польщу декілька разів на довго. Побував у Кракові та у Варшаві, відвідав Освенціум, був на фестивалі музики в Словаччині  «Погода». Відвідав безліч міст у Словаччині, столиця Братислава гарна лише в центрі , дуже схожа на Старий Львів, але центр Братислави ну дуже маленький, пройшов та й забув.
Отже гроші волонтер витрачає в основному на :
1. Їжу
2. Транспорт
Можна в дечому зекономити на їжі, хоча теж спірне питання, здоров'я важливіше.
Економити скоріш за все не варто на подорожах, це як зекономити на власній дитині і купити їй кока-коли, замість свіжо вижатого соку. Дивіться в майбутнє: всіх грошей не заробиш, а враження залишаться на все життя.

Організація повністю покривала моє пересування по Словаччині, якщо це було зв’язано із роботою. Навіть возила до Кракова, правда я заплатив лише 20 євро ( а це і їжа, і готель і автобус) за 4 чудових дні у Кракові. Різні семінари, різні акції, все, що потрібно було волонтеру, тобто мені  - організація виконувала все на 100 %, мабуть дуже пощастило з людьми. Завдяки цьому я об'їздив всю східну Словаччину і трішки Західної, познайомився з безліччю різних цікавих людей.

П.с. ну і ще такий нюанс, волонтер ніби немає права працювати ще десь. Але має багато вільного часу. От і я собі знайшов додатковий підробіток на будівництві і таке інше. Тому до 255 євро можна було плюсувати ще 100-150 євро на місяць. Купив був машину, дешево вийшло, всього 400 євро. Ну і возив волонтерів до місця роботи і додому, а організація брала на себе витрати на бензин.
П.п.с Ну і про лікарні-стоматологів, якщо у вас форс-мажор, то берете в лікарні чи в стоматолога квитанцію про оплату послуг і організація вам вертає. Я лікував двічі зуб, за кожний платив по 90 євро, через місяць страхова компанія вернула, організація слала запит аж у Францію, бо там офіс фірми страхової волонтерів Європи.

Якщо мати голову на плечах, можна встигнути всюди, потрібно просто не сидіти на місці, а на волонтерці здобути не тільки досвіду, а й назбирати трішки грошей на особисті потреби.


Роман, 24 роки, Lublin - Polska
волонтер в Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, 

Після звички жити вільніше, не задумуючись особливо про якусь економію і відкладання на майбутнє, досвід обмежених коштів дуже сильно допомагає. Справа в тому, що будучи волонтером не можна мати додаткових прибутків. Жити тільки за гроші, які виділяються тобі програмою. І тут починається саме цікаве, бо в принципі цих грошей є достатньо, але психологічно ти ставишся до них по іншому. Наприклад, маючи якийсь бізнес проект або працюючи десь, ти можеш регулювати свій прибуток. Треба трошки більше - "напрягся" над результатом, заробив, і можна в звичному режимі працювати. Тут як не напрягайся - сума в тебе то одна й та сама. І тому потрібно одразу собі розпланувати на що тобі потрібна яка частина фінансів. Свої витрати усі я записував, більше для статистики. Всерівно, я ні в чому собі не відмовляв, все що хотів купити - купував, але старався й відкладати. На їжі не економив взагалі: м'ясо, фрукти, все що хотілося - купував не задумуючись. Також завжди використовував можливості десь поїхати і щось побачити, чогось повчитися, "катнутися" Польщею, навіть умудрився злітати в Францію і пожити кілька днів там (неймовірно вдячний сім'ї Атаманюків, які нам допомогли організувати таку поїздку). Багато чув історій про те, що хтось умудрявся паралельно з проектом підзаробляти/ вчитися на магістерці або докторантурі, але це все на страх і ризик Ваш і приймаючої організації. Думаю фріланс, типу розробити якусь картинку, пофотографувати, наповнювати сайт чи ще шось таке - цілком можливий варіант. Якщо говорити саме про економію: подорожуйте за допомогою Polski Bus або Blablacar. В Європі blablacar суттєво відрізняється від українського, тому Ви будете дійсно економити. Нарахунок купівлі продуктів: деколи вартує знати, в якому магазині дешевші молочні вироби, де дешевше м'ясо, а щось можливо вартує купувати взагалі на ринку(фрукти, овочі?). Але найкраще: плануйте свої витрати, ведіть щоденник (можна просто в телефоні як нотатку, можна спеціальну програму і т.д.) і тоді Вас ніколи не спіткає криза))


Дарина, 24 роки, Kraków - Polska 
волонтер в Internationaler Bund Polska,
Те, що одразу спадає на думку, відповідаючи на питання – не так вже й багато дійсно потрібно для того,щоб прожити smile emoticon  Сума, що призначена в волонтерському бюджеті на харчування і кишенькові витрати, в принципі достосована до відповідного рівня витрат в країні проекту. Тож не треба боятись померти з голоду. Грошей якраз вистачає. Особисто моїми головними витратами є їжа і подорожі. На одяг, на мою думку, не варто витрачатись – все одно після проекту все не зможеш забрати і будеш вимушений/на викинути або комусь віддати smile emoticon Відкласти якусь суму теж не виходить. Але виходить готувати смачну свіжу їжу вдома, іноді вибиратись в ресторани, подорожувати, і не тільки Польщею (частіше все ж вибираю автостоп, але і на автобуси теж вистачає), купувати якісь приємності для себе і друзів. Великим плюсом evs є також медичне страхування, завдяки якому можна безкоштовно вилікуватись/підлікуватись/перевіритись. В Кракові, де я зараз живу, завжди дуже багато безкоштовних суперцікавих заходів, то ж дозвілля практично завжди можна організувати без шкоди для бюджету! Життя на протязі проекту для мене - це своєрідний тренінг з анти-консьюмеризму, адже купуєш речі, що є дійсно необхідними, а через це і відчуваєш себе більш вільно.

Анастасія, 24 роки, Kraków - Polska,
волонтер в Maltanskie Centrum Pomocy Niepelnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom
Можу сказати одразу - не варто економити на враженнях! Скільки б вони не коштували! Краще бути голодним  і задоволеним, ніж ситим  і без емоцій! За цей рік, що минає, я намагалася економити на всьому, що можливо, тільки б подорожувати! І мені, здається, це вдалося! Інколи, повертаючись  у неділю ввечері в квартиру, я мріяла тільки про тишу, спокій і відпочинок, але в той же самий час я отримувала купу неймовірних вражень, знайомилася із дуже цікавими людьми. Також економила на дорозі, часто їздила автостопом. Можу сказати із власного досвіду, що в Польщі (і не тільки), це досить безпечний і популярний вид  подорожування. Інколи їздила blablacar'om, теж  зручна штука. Але Краків і так дуже цікаве і різноманітне місто, де щоденно відбувається багато цікавого, і часто задармо або за смішні гроші. Було б бажання, а куди піти, можна знайти завжди.
Для того, щоб не витрачати  багато грошей на харчування, я б порадила їздити по продукти до великих супермаркетів, раз на два тижні, тоді ви залишите на касі набагато менше грошей ніж  коли бігатимете до магазину через день.
     Що до  моєї організації,  то вона повертала мені гроші за все, що могла, починаючи від купівлі підручників, оплати курсу польської мови і закінчуючи відшкодуванням коштів на  білети на дорогу на  EVS і ASF семінари.

Немає коментарів:

Дописати коментар